Szczyrbskie Pleso


Szczyrbskie Pleso jest jedną z kilku miejscowości, które tworzą administracyjny kompleks o nazwie Vysoke Tatry, do którego należy m.in. Tatrzańska Łomnica i Stary Smokowiec. Miejscowość położona jest na wysokości 1351m n.p.m. Szczyrbskie Pleso to jedyne na Słowacji góry o charakterze alpejskim. Rozciągają się na stosunkowo niewielkim obszarze; ze swoją granią długości zaledwie 26 km i z 32 dolinami należą do najmniejszych wysokich gór świata. Tatry Wysokie leżą w północnej części środkowej Słowacji i tworzą granicę z Polską. Masyw główny składa się aż z 25 szczytów o wysokości ponad 2500 m. Znajduje się tu najwyższy szczyt Słowacji – Gerlach (2665 m) i najwyżej położony punkt obserwacyjny kraju – Szczyt Łomnicy (2632 m).
Ja z tego miejsca po wysiadce z tej kolejki pójdziemy na Rysy i zejdziemy do Morskiego Oka a następnie na Łysą Polanę


Štrbské Pleso, położone na wysokości 1350 m n.p.m., jest najwyżej usytuowaną tatrzańską osadą. Znajduje sie w pobliżu naturalnego jeziora o identycznej nazwie, o łącznej powierzchni 19,76 ha.


W Štrbskim Plesie znajdują się dwie skocznie narciarskie o punktach konstrukcyjnych K-90 "MS 1970 B" i K-120 metrów "MS 1970 A". Skoki narciarskie w mieście są częścią sportowego "folkloru" i odgrywają znaczącą rolę. Mniejszy z obiektów jest wyposażony w igelit i umożliwia trenowanie i rozgrywanie zawodów także latem, natomiast większy z nich nie posiada ważnej homologacji, obecnie jest nieczynny.
Miasto w swojej historii było kilkakrotnie organizatorem zawodów Pucharu Świata - w latach 1980, 1982, 1985, 1987 i po raz ostatni w 1991 roku. Gościło również zawodników podczas Zimowej Uniwersjady. W tej chwili jest często wykorzystywane w zawodach o charakterze lokalnym, czasami rozgrywane są tutaj Mistrzostwa Słowacji.






Schronisko w Popradské Pleso, położone na wysokości 1500 m n.p.m. Chata znajduje się nad brzegiem Popradzkiego Stawu w Dolinie Mięguszowieckiej w słowackiej części Tatr Wysokich. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym (szlaki ze Szczyrbskiego Jeziora, Magistrala Tatrzańska, szlak na Rysy).

Komentarze

  1. No no w końcu więcej fot z wyprawy. Extra foty, czekam na klatki z powyżej 1500 m n.p.m :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty